schody drewniane wewnętrzne

Schody – urok i magia domu.

Wiele pomysłów, tak wiele rozwiązań…

W każdym piętrowym domu schody odgrywają kluczową rolę nie tylko pod kątem funkcjonalnej ścieżki komunikacyjnej, ale również nadają życia i uroku wnętrzu jako jeden z najbardziej wyeksponowanych elementów architektury drewnianej.

Początki

Dobrze zaprojektowane schody w ciekawym układzie pomieszczenia pozwalają na wygodne przemieszczanie się. Trzeba zapewnić wydajne i komfortowe ułożenie stopni względem siebie tak, aby stopa dorosłego czy dziecka miała wygodną wysokość PODSTOPNIA jak i szerokość TREPA, zwłaszcza przy stopniach/schodach ZABIEGOWYCH.
Własnie one spędzają sen z powiek projektantom gdzie ich symetria, ułożenie oraz dopasowanie do ograniczonej powierzchni stanowi nie lada wyzwanie. Dlatego każda klatka schodowa powinna być przemyślana nie tylko pod kątem estetycznym ale i funkcjonalnym!

Ogólnie

Kolejnym istotnym krokiem w projektowaniu zaraz po stopniach prostych, wysokości PODSTOPNI, podestach oraz głębokości i szerokości TREPÓW, są balustrady, które dodają do całości dodatkowego smaku i uroku. Wybór wydaje się prosty, gdyż zazwyczaj mamy upatrzony model, lub jesteśmy zorientowani tematycznie ale niestety nie wszystkie rozwiązania są właściwe. Na rynku mamy wiele modeli BALUSTRAD: SYSTEMOWYCH, SZKLANYCH, Z WYPEŁNIENIEM POZIOMYM – METAL Z DREWNEM, gdzie estetyczne ułożone rurki, pręty SZLIFOWANE, lub POLEROWANE dodają połysku i industrialnego czy nowoczesnego wizerunku w mieszkaniu. Tradycyjny model z pionowym wypełnieniem z TRALEK wraz z piękną formą poręczy, ozdobnymi bądź wyeksponowanymi słupkami na wejściu tzw. królami i słupkami pośrednimi daje nam pełen wachlarz możliwości i doboru przeróżnych opcji. Taki klasyczny styl dodaje ciepła w domu, przytulnego wizerunku oraz ponadczasowego “dworskiego” spojrzenia na wystrój wnętrz.

Barwienie i lakierowanie

Kolejnym krokiem jest kolorystyka oraz dobór lakieru pod kątem połysku. Mamy do wyboru wiele bejc, olejów, wosków, oraz pigmentów do lakieru czy patyny, każde rozwiązań ma swój niepowtarzalny charakter, a także własne wady i zalety. Najczęściej stosowana jest bejca wraz z lakierem o odpowiednim połysku. Najbardziej popularnym i polecanym jest lakier półmat ze względu na swoja funkcjonalność i ukrytą żywotność na którym zarysowania i eksploatacja nie są widoczne nawet po kilku latach z perspektywy właściwej do użytkowania. Kurz lub niewielkie zabrudzenia są również dużo lepiej ukrywane, nie widać ich, gdzie przy połysku lub pełnym połysku widać je już następnego dnia po konserwacji.
Jeżeli jednak jesteśmy zdecydowani na połysk i chcemy by klatka schodowa przykuwała wzrok każdego dnia swym połyskiem z lśniącymi elementami, to najlepszym rozwiązaniem będzie naniesienie lakieru na balustrady i pochwyty.
Dobrym rozwiązaniem są również SZKLANE PODSTOPNICE, na które światło pada i wnika w 4mm tafle i załamując się dodaje schodom dodatkowego efektu refleksu, niekiedy pryzmatu.

Wracając do kolorystyki samych stopni to ciekawym rozwiązaniem są pigmenty do lakieru, gdzie w trakcie nakładania poszczególnych partii (jedynie możliwe jest to w przypadku nakładania natryskowego)
jedna z warstw będzie zawierała pigment. Daje to nam efekt hologramu czy raczej bardziej fachowo – koloidalny. Efekt wizualny tego rozwiązania można porównać do obserwacji słoika z miodem bądź bursztynu, w zależności pod jakim kątem pada światło taką uzyskujemy głębie koloru i intensywność błysku. Pigment do lakieru jest szczególnie polecany do drzewa jesionowego, na którym potrafi tworzyć zapierające dech w piersi kompozycje, zmieniające się wraz z biegiem dnia i słońca.
Ciekawostki takie jak patyny czy produkty, które po naniesieniu przybiorą formę zardzewiałej stali w połączeniu z łańcuchowymi, bądź linowymi balustradami, czy rurowymi ażurami na schodach są nie lada gratką dla miłośników loftów czy industrialnych rozwiązań.

Model/Typ Schodów

Piękno w prostocie – wybór modelu schodów.
Schody możemy wykonać na beton, bądź samonośne, ażurowe, lub pełne, z wangą siodłową czy pełną, modułowe, dywanowe samonośne, dywanowe na beton, klasyczne, nowoczesne, angielskie, młynarki, kacze, wachlarzowe, spiralne, wiszące, na konstrukcji stalowej, szklane.
Jak w tym wszystkim się połapać, jak odnaleźć swój styl i wiedzieć czego chcemy?
Oczywiście poradzić możemy się wykonawcy, niestety wtedy będziemy zdani na jego opinie i zalecenia, gdzie niekiedy jego własne doświadczenia miną się z oczekiwaniami odnośnie schodów i ich ostatecznym wyglądem, Dlatego jednym z wyjść jest odnalezienie swoich wymarzonych schodów za pomocą google.com lub Aplikacji na Androida(KLIKNIJ by pobrać) w której odnajdziemy sporą galerię z rozwiązaniami dla schodów.
Natomiast dość spora grupa z nas zda się na opinie fachowca oraz na opcje minimalistyczną przy swoich schodach gdzie pod uwagę weźmiemy schody klasyczne bądź nowoczesne z katalogową balustradą, czy też dywanowe i tak samo w przypadku samonośnych, jak najbardziej jest to wyjście gdzie chcemy, aby nasze wyobrażenia i możliwości finansowe spotkały się w pół drogi i nie możemy pozwolić Sobie na schody za kilkadziesiąt tysięcy.

Oświetlenie

Oświetlenie odgrywa również bardzo ważną role gdzie dla samego bezpieczeństwa jak i efektów wizualnych z pasami led i eksponowaniu podświetleniami mamy dużo możliwości nadania schodom przepięknych ciepłych barw tuż po zachodzie słońca.
Najbardziej popularnym jest oświetlenie oprawkowe w wykończeniach listwy cokołowej bądź policzkowej schodów, natomiast bardzo efektowne są również podświetlenia przy podstopnicy oświetlające trepy ukryte w nosku Trepa przy podstopnicy bądź bezpośrednie w podstopniu zalecane dla schodów dywanowych. Jednym z polecanym i ciekawych rozwiązań są podświetlenia pochwytów gdzie na wysokości właśnie tułowia mamy prześliczny efekt wizualny oświetlenia poręczy, ściany jak i schodów, jest to podświetlenie nie tylko bardzo efektowne jak również bardzo praktyczne.

Materiał

Na sam koniec pozostała do omówienia opcja materiału, gdzie najbardziej popularnym i lubianym dla polaków z wiadomych względów jest DĄB, jest to drugi najtwardszy materiał w naszej strefie klimatycznej gdzie ustępuje jedynie Akacji, natomiast jest bardziej ceniony niż sama AKACJA ze względu na dostępność, barwę, fakturę jak i cenę.
Kolejnym gatunkiem jest JESION, który posiada przepiękne wzory porównywane do marmurów na swojej fakturze, oraz jego barwa nie jest tak zrównana jak dębu, a rozbita na niemal złotą i ciemno brązową.
Jesion na specjalne życzenie można selekcjonować w celu doboru jednej barwy bądź zastosować wcześniej wspomnianą pigmentację.
Dla zwolenników drobnych plamek ciekawym drzewem jest drzewo bukowe. Buk posiada nietypową fakturę, ze względu na wszechobecne drobne “lamparcie” plamki o rudawym odcieniu. Jest to drewno dość wymagające w samej produkcji jak i w utrzymaniu ze względu na znacznie podwyższone zalecenia dotyczące wilgotności i temperatury.
Pozostałe gatunki drzew z naszej strefy klimatyczne nie mają już takiej wytrzymałości i odporności natomiast odpowiednio pielęgnowane i użytkowane również mogą służyć nam przez lata, a możemy wykorzystać drzewa takie jak: wiąz, grusza, jawor, grab.
Do rzadkości należą przez brak popularności i braku porównania, schody z Orzecha czy dzikiej wiśni gdzie faktur i koloru pozazdrościć może nie jeden egzotyk.
Gatunki drzew egzotycznych: Merbau, Jatoba,Wenge posiadające swój własny charakter jak i zupełnie odmienny kolor gdzie Merbau wchodzący w kolorystykę Mahoniowego brązu gdzie w śród przenikającej czerwieni przenikają akcenty pomarańczy przypominając Sapeli.
Przechodząc do Wenge gdzie wyczuwamy głębie ciemnego niemal czarnego koloru jeszcze mocniejszą i wyrazistą niż Sucupira w pełnym nasłonecznieniu, są to gatunki polecane ze względu na swoją wytrzymałość, twardość i długowieczność.
Pozostaje wspomnieć o gatunkach drzew iglastych, oczywiście stosuje się do schodów takie gatunki jak: Świerk, Sosna, Modrzew, niestety jest to produkt narażony na pękanie pomimo wstępnej obróbki, jest dużo bardziej podatny na wgniecenia i deformacje, a sama faktura drzewa nie jest już tak przyjemna dla oka jak przy pozostałych. Stosuje się te materiały zwykle jako konstrukcje samonośne do domków drewnianych, konstrukcje strychowe, młynarki, jako schody budżetowe gdzie liczymy się z wysokim i szybkim poziomem ich eksploatacji.

Kontakt

Mam nadzieję że udało mi się wprowadzić Państwa w tematykę schodów, jeśli nadal nurtują jakieś zagadnienia nie omówione w tym Poradniku zapraszam do Kontaktu (kliknij) gdzie postaram się osobiście wyjaśnić wszelkie kwestie dotyczące inwestycji.




Dodaj komentarz